İzmir Kürtaj

İzmir Saat Kulesi | Kürtaj Haktır - İzmir Kürtaj

İzmir Kürtaj

Kürtaj, hasta rızasıyla yapılan bir işlemdir. Genellikle istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için tercih edilen bu yöntem çoğu zaman riskli gebeliklerde de kurtarıcı oluyor. Gebeliğinizi kendi isteğinizle sonlandırmak isterseniz 10 haftadan önce yasal olarak kürtaj yaptırabilirsiniz.
Eğer gebelik anne için hayati risk taşıyorsa kişi rızası olmaksızın, uzman hekim yönlendirmesiyle de bu işlem yapılıyor. 18 yaşın üstündeki tüm bekarlar kendi rızası ile bu operasyonu geçirebilir.
Evlilerde ise durum farklıdır. Evli bir kadın kürtaj olmak istiyorsa eşinin de onayı olmalıdır. 18 yaşın altındaki kişilerde kürtaj yapılması ise yasal değildir. Bu durumda da ailenin imzası gerekiyor.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj tamamen gizli bir işlemdir. İzmir kürtaj merkezi yapılan işlem hakkında üçüncü kişilere kesinlikle bilgi paylaşımı yapmıyor. Kadın evli ise eşinin imzası, bekarsa onay vermesi ile işlem gerçekleştirilir. Kürtaj, kısa ve konforlu bir operasyondur.
Rahim içinde oluşan gebelik kalıntıları bu işlemle ortamdan uzaklaştırılır. Embriyo gelişiminin ilk haftalarına denk gelen dönemlerde kürtaj yapılabilir. Daha ileriki haftalarda ise kürtaj yapılması hem yasal açıdan hem de sağlık açısından büyük risk teşkil ediyor. İşlem genellikle vakumlu aspirasyon tekniği ile yapılır. Bazı durumlarda metal küret ile kazımadan yararlanılır.

Kürtaja Hazırlık

Kürtaj basit bir işlem olduğu kadar komplikasyonlara da açık bir operasyondur. Alanında uzman kişiler tarafından operasyonun yapılması ve yönetilmesi gerekiyor. İşleme başlamadan önce ultrason ve jinekolojik muayene önemlidir.
Ayrıca bu aşamada kan kaybı riski olacağı için hastanın kan grubu bilinmelidir. Kürtaj için uygun pozisyon alan gebeye lokal ya da genel anestezi uygulanabilir.
Genellikle ağrı hissetmek istemeyen kişiler genel anestezi tercih etse de lokal anestezi eşliğinde kürtaj daha konforludur. Hasta her iki durumda da hiçbir şey hissetmez.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Hasta uygun yöntemle anestezi altına alındıktan sonra vajinaya spekulum adı verilen bir sistem yerleştirilir. Bu sayede rahim ağzı daha iyi izlenebilir. Gerekli hijyen sağlandıktan sonra rahim ağzının iki tarafından aletlerle tutturulur.
Bu alet rahimin düz bir pozisyon almasını sağlar. Daha sonra buji olarak ifade edilen araçla rahim ağzı genişletilir. Bu genişlikten geçirilen plastik kanüller rahim boşluğuna kadar ulaşır.
Yumuşak ve esnek yapıda olan bu kanüller vakum etkisi yaratan bir enjektöre bağlıdır. Enjektörün ileri geri hareket ettirilmesi ile rahim içi temizlenir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

İzmir kürtaj yapan yerler arasında alanında uzman ve tecrübeli ekiplerle hizmet veren klinikleri tercih etmelisiniz. İşinde uzman kadromuz ve yeterli donanıma sahip merkezimizle olası kürtaj risklerini en aza indiriyoruz. Cerrahi bir girişim olan kürtajın her ihtimale karşı taşıdığı bazı riskler vardır.
Bu riskler şu şekilde sıralanabilir:

Kanama
Rahim delinmesi
Hamilelik kalıntılarının doğru tahliye edilmemesi
Parça kalması
Enfeksiyon gelişmesi
Rahim duvarının hasar görmesi

Kürtaj sırasında en çok dikkat edilmesi gereken faktör uygulama alanının mikroplardan arındırılmış ve hijyenik olmasıdır. Rahmin anatomik farklılıkları kürtaj riskini arttıran faktörler arasındadır. Bu yüzden tecrübeli ve deneyimli uzman hekimlerden destek almak her zaman daha yararlı olacaktır.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Eğer genel anestezi ile uygulanan bir işlem ise 24 saat gözetim altında olmanız gerekiyor. Bu süre zarfında sersemlik, halsizlik, bulantı, kasık ağrısı ve kanama normal kabul edilir.
Kürtaj sonrası şikayetler ortalama 7 gün içerisinde ortadan kalkar. Kanamanın 10 güne kadar uzaması olağandır.

Kürtaj sonrası ağrıları azaltmak için doktor kontrolünde analjezik ve antibiyotik kullanılabilir. Yaralı bölgede enfeksiyon oluşmaması için 2 hafta kadar cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Kürtaj Sonrasında Aciliyet Gerektiren Durumlar

Kürtaj sonrası yaşanan şikayetlerin ortalama bir hafta içerisinde azalarak sona ermesi beklenir. Ters giden bir şeyler olduğu zaman ise şikayetler artarak devam eder. Bu durumda vakit kaybetmeden hemen doktorunuza başvurmalısınız.

7 gün 24 saat hizmet alabileceğiniz kliniğimiz acil durumlarda da hizmet veriyor. Kürtaj sonrası şiddetli ağrı ve kramplar yaşıyorsanız, kötü kokulu akıntınız varsa, yüksek ateş ve aşırı kanama ile karşı karşıya kalırsanız acil olarak doktora başvurmalısınız.

Bu şikayetler sizin anatomik yapınızdan veya müdahale sonucu gelişen komplikasyonlardan kaynaklanabilir. Kürtaj olacağınız merkezin tecrübesini, uzman deneyimini, sterilizasyonunu ve gerekli ekipmanı olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.

Kürtaj Sonrası Adet Görülür Mü?

Kürtaj sonrası ilk adeti ne zaman olacağı genellikle merak konusudur. Düzenli menstrual döngüsü olan insanlarda kürtaj bu düzeni etkilemez. İşlemden sonra ilk adet dönemi kişiden kişiye değişir. Fakat bir ay sonra adet normale döner.

Bu süre içerisinde kullanılan ilaçlar ve stres de adet düzeninde değişikliğe neden olabilir. Kürtaj sonrası adet düzeninizin değiştiğini düşünüyorsanız uzmanlarımızla iletişime geçerek danışmanlık alabilirsiniz.

Kürtaj Yeni Hamileliğe Engel Olur Mu?

Kürtaj sonrası tekrar hamile olmak isteyebilirsiniz. Eğer güvenilir ve profesyonel bir klinikten hizmet aldıysanız kürtaj hamile kalmanıza engel değildir. Kliniğimizde birçok danışanımız kürtaj sonrası kontrollü gebelik deneyimi yaşamıştır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus kürtajla birlikte rahmin duvarına ve üreme kanalına zarar vermemektedir.

Bu da ancak işinin ehli hekimler tarafından gerçekleştirilir. Kliniğimizde yaptıracağınız kürtaj yeniden hamile kalmanıza engel teşkil etmeyecektir. Bu yüzden eğer hamilelik yaşamak istemiyorsanız da uygun koruma yöntemleri ile doğum kontrolü sağlamalısınız.

İzmir Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları gebeliğin bulunduğu haftaya, yapılan kliniğe, uygulanan anesteziye göre değişiklik gösterir. Genel durumunuz ve operasyon sonrası yaşanacak komplikasyonlar kürtaj fiyatını belirlemede kriter olarak kullanılır.

Muayene olmadan kürtaj fiyatlarını öğrenmeniz doğru olmaz. En uygun ve kaliteli hizmet veren kliniğimizi ziyaret ederek gerekli tetkikler ve fiyat konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir